Skip to content

Trzecia powieka u psa – co warto o niej wiedzieć?

Trzecia powieka u psa – co warto o niej wiedzieć?

Każdy opiekun psa powinien wiedzieć, że jego pupil ma trzy powieki. Trzecia powieka, nazywana inaczej migotką, jest niewielkim fałdem błony śluzowej zlokalizowanym w wewnętrznym kąciku oka. Głównym zadaniem tej struktury jest ochrona i właściwe nawilżenie oka.

Funkcje trzeciej powieki u psa 

Migotka pełni następujące funkcje:

  • Ochrona oka przed urazami mechanicznymi. Trzecia powieka może się przesuwać po gałce ocznej, chroniąc ją przed uszkodzeniem przez ciała obce, takie jak piasek, kurz czy owady.
  • Nawilżanie oka. Migotka wytwarza łzy, które nawilżają gałkę oczną i zapobiegają jej wysychaniu.
  • Oczyszczanie oka. Migotka pomaga w usuwaniu ciał obcych i zanieczyszczeń z powierzchni oka.

Ciekawostki o trzeciej powiece u psa

  • Trzecia powieka jest obecna u wszystkich ssaków, w tym u ludzi. Jednak u większości ssaków jest ona ukryta w worku spojówkowym i nie jest widoczna.
  • U psów, kotów i niektórych innych gatunków zwierząt trzecia powieka jest widoczna w wewnętrznym kąciku oka.
  • U niektórych ras psów, takich jak mops czy buldog angielski, trzecia powieka może być widoczna przez cały czas. Jest to cecha charakterystyczna tych ras i nie wymaga leczenia.

Problemy z trzecią powieką

W niektórych przypadkach może dojść do zaburzeń funkcjonowania trzeciej powieki. Do najczęstszych problemów należą:

  • Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki (cherry eye). Jest to schorzenie, w którym gruczoł wytwarzający łzy przesuwa się poza obręb trzeciej powieki. Wypadnięcie gruczołu może spowodować uraz, stan zapalny lub wady wrodzone.
  • Zapalenie trzeciej powieki. Zapalenie może być spowodowane przez infekcję, alergię lub uraz.

Jeśli zauważysz u swojego psa nieprawidłowości w obrębie trzeciej powieki, jak np. obrzęk, zaczerwienienie lub wydzielina, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Jak dbać o trzecią powiekę u psa?

Opieka nad trzecią powieką u psa jest stosunkowo prosta. Wystarczy regularnie sprawdzać stan tej struktury i czyścić ją w razie potrzeby.

Aby wyczyścić trzecią powiekę, możesz użyć płynu do oczu lub roztworu soli fizjologicznej. W tym celu delikatnie rozciągnij dolną powiekę i nałóż płyn na wewnętrzną powierzchnię oka. Następnie zamknij oko i delikatnie masuj je przez kilka sekund.

Jeśli zauważysz u swojego psa problemy z trzecią powieką, jak np. obrzęk, zaczerwienienie lub wydzielina, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.